Tekla Bądarzewska - Baranowska...
Tematem interesowałem się znacznie wcześniej, ale przy okazji tegorocznego Konkursu pianistycznego Fryderyka Chopina , temat jakby ożył na nowo. Przy tej okazji przygotowałem sobie poniższy temat, który dotyka również fortepianu, lecz jakoś dziwnie zapomniany, a może niepamiętany...tylko z jakiego powodu...? Uczestnicy Konkursu, to bardziej przedstawiciele krajów Azjatyckich. Dziwnym trafem owa muzyka Chopina i nie tylko, tam właśnie cieszy się niezwykłą popularnością. A jak jest w Polsce w kwestii tej, o której dziś wzmiankuję...?
Polski utwór, który nie jest doceniany w Polsce i też jest mało znany, natomiast własnie w Azji, choćby w Japonii jest klasykiem. Utwór nazywa się "Modlitwa Dziewicy." Jest to utwór napisany na fortepian przez polską kompozytorkę - Teklę Bądarzewską -Baranowską. Kompozytorka urodziła się w latach trzydziestych dziewiętnastego wieku w miejscowości Mława i była pianistką salonową bez formalnego wykształcenia muzycznego. W 1851 roku, kiedy artystka miała 22 lata, utwór ten pojawił się w przestrzeni i stał się najbardziej znaną Jej kompozycją. Utwór ten, jak również wszystkie pozostałe, również mało znane, jest przyjemny dla ucha.
W Polsce jest mało znany i przyczyny są różnie wyjaśniane. Przede wszystkim Bądarzewska nie miała oficjalnego wykształcenia muzycznego i utwór jest też taki prosty. Powodowało to nieprzychylne opinie krytyków podające pod wątpliwość wartości artystyczne utworu. Nawet tuż po publikacji (1851 r.) były negatywne opinie mówiące, że to tandeta. Z kolei zwykli słuchacze lubili ten utwór, bo jest romantyczny i też nie jest za trudny do grania. Pamiętam wykonanie tego utworu przez duet fortepianowy "Marek i Wacek" słysząc go po raz pierwszy. Ale inaczej uważali krytycy, zresztą jak zawsze. Jeszcze niektórzy mówią, że potem w komunistycznej Polsce też nie doceniali utworu, bo miał nieszczęsny tytuł z wyrazem "Modlitwa," natomiast za granicą utwór jest bardziej znany - w krajach azjatyckich jest w ogóle klasykiem. Jest także wykorzystywany w mediach, choćby na dworcach kolejowych w Japonii zapowiadający przyjazdy i odjazdy pociągów. Aranżacja tego utworu często grana jest w środowisku Country w Ameryce....Doprawdy - jest to ciekawe, że taki polski utwór, który wcale nie jest nieznany na skalę światową, jest bardziej znany w Azji niż w Polsce.....
Tekla Bądarzewska - Baranowska urodzona w Mławie w roku 1829 roku, dorosłe życie spędziła w Warszawie, grania uczyła się w rodzinnym domu. Skomponowała 35 miniatur, a sławę przyniósł jej utwór "Modlitwa Dziewicy." Jej muzyka popularna jest dzisiaj w krajach azjatyckich, zwłaszcza w Japonii i Korei. Kompozytorka zmarła 29 września 1861 roku w wieku 32 lat i pochowana jest w Warszawie na Starych Powązkach (kwatera 181).
Pozdrawiam.
P a p k i n
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz